“O‘ZENERGOTA’MINLASH” AKSIYADORLIK JAMIYATI
“O‘zenergota'minlash ishlab chiqarish birlashmasi O‘zbekiston Respublikasi Energetika va elektrlashtirish vazirligining 1994-yil 22-yanvardagi 17-sonli buyrug‘iga asosan tashkil etilgan.
Keyinchalik, O‘zbekiston Respublikasi Davlat mulkini boshqarish va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash davlat qo‘mitasining Toshkent shahar hududiy boshqarmasining (hozirgi Davlat raqobat qo‘mitasi) 2003-yil 21-noyabrdagi 912-pp-r-sonli buyrug‘iga muvofiq, “O‘zbekenergo” DAK tarkibidagi “O‘zenergota'minlash davlat ishlab chiqarish birlashmasi Ochiq aksiyadorlik jamiyatiga aylantirilgan.
So‘ngra, O‘zbekiston Respublikasining 2014-yil 6-maydagi ZRU-370-sonli “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonuniga asosan,“O‘zenergota'minlashochiq aksiyadorlik jamiyati “O‘zenergota'minlash aksiyadorlik jamiyatiga qayta tashkil etilgan.
FAOLIYATINING ASOSIY MAQSADI
“O‘zenergota'minlash AJning asosiy faoliyati – issiqlik elektr stansiyalari AJ korxonalari va obyektlarining ishlab chiqarish-texnik ekspluatatsiyasi, ta’mirlash ehtiyojlari hamda kapital qurilish ishlari uchun materiallar, uskunalar, ehtiyot qismlar, butlovchi buyumlar, mashina va mexanizmlarni markazlashgan holda xarid qilishdan iborat.
Shuningdek, jamiyat quyidagi xizmatlarni ko‘rsatadi:
• yuklarni belgilangan manzilgacha tashish;
• avtotransport vositalarini ijaraga berish;
• omborxona binolari va ochiq maydonlarni ijaraga berish;
• ko‘char va ko‘chmas mulkni ijaraga berish.
JAMIYAT HUQUQLARI
Jamiyat o‘z faoliyatini amalga oshirish va oldiga qo‘yilgan vazifalarni bajarish maqsadida quyidagi huquqlarga ega:
• energetika sohasidagi korxonalar ehtiyojlaridan kelib chiqib faoliyatini mustaqil rejalashtirish;
• rivojlanish istiqbollarini belgilash;
• ishlab chiqarish va ijtimoiy taraqqiyotni ta’minlash;
• aksiyadorlar va mehnat jamoasi daromadlarini oshirish yo‘llarini aniqlash;
• O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq o‘z nomidan ishlab chiqaruvchilar, yetkazib beruvchilar va pudratchilar, shu jumladan xorijiy investorlar bilan shartnomalar tuzish.
HUQUQIY  MAQOMI
“O‘zenergota'minlash AJ “O‘zbekenergota'mirAJ tizimidagi mustaqil korxona bo‘lib, yuridik shaxs hisoblanadi. U mustaqil balansga, bank muassasalarida hisob-kitob va maxsus hisobvaraqlarga ega.
AKSIYADORLAR MAQSADI
Jamiyat aksiyadorlarining umumiy maqsadi – jamiyatni barqaror rivojlantirish, uning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, qo‘shimcha foyda olish hamda moliyaviy natijalarni yaxshilash orqali aksiyadorlar farovonligini ta’minlash va xizmatlar sifatini yuqori darajada saqlashdir.

Site is under development
The Production Association “O‘zenergota'minlash was established pursuant to Order №17 dated January 22, 1994, issued by the Ministry of Energy and Electrification of the Republic of Uzbekistan.
Subsequently, in accordance with Order №912-pp-r dated November 21, 2003, issued by the Tashkent Territorial Department of the State Committee for State Property Management and Entrepreneurship Support, the state Production Association “O‘zenergota'minlash” under the State Joint-Stock Company O‘zbekenergo” was transformed into an Open Joint-Stock Company.
Later, pursuant to the Law of the Republic of Uzbekistan №ZRU-370 dated May 6, 2014 “On Joint-Stock Companies and Protection of Shareholders’ Rights,” the Open Joint-Stock Company “O‘zenergota'minlash was reorganized into the Joint-Stock Company “O‘zenergota'minlash.
MAIN ACTIVITIES
The primary objective of JSC “O‘zenergota'minlash is the centralized procurement of materials, equipment, spare parts, components, machinery, and mechanisms required for operational maintenance, repairs, and capital construction of enterprises and facilities of Thermal Power Plants JSC.
The Company also provides:
• cargo transportation services;
• vehicle leasing services;
• warehouse and open area rental services;
• leasing of movable and immovable property.
RIGHTS OF THE COMPANY
The Company has the right to:
• independently plan its activities;
• determine development strategies;
• ensure production and social progress;
• enter into contracts with suppliers, contractors, and foreign investors in accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan.
LEGAL STATUS
JSC “O‘zenergota'minlash is an independent enterprise within the structure of “O‘zbekenergota'mir JSC. It is a legal entity with its own balance sheet and bank accounts.
SHAREHOLDERS’ OBJECTIVES
The shareholders’ primary goal is to ensure sustainable development of the Company, increase its investment attractiveness, generate additional profit, and maintain high-quality services.